1. Місце запису: село Березівка Олександрійського району Кіровоградської області;
  2. Дата запису: 27.08.2009 р.;
  3. Хто записав: Бабич Олександр Володимирович;
  4. Респондент: Тригубенко Павло Семенович, 1918 р.н., народилася в селі Березівка Олександрійського району Кіровоградської області;

Під час Голодомору 1932–1933 років респондент проживав в селі Березівка Олександрійського району Кіровоградської області.

(Свідчення з фондів Музею Голодомору).

Я народився в селі Березівка у 1918 році, в багатодітній сім’ї, де було 9 дітей. Батьки Лукія Іванівна, Семен Андрійович. Коли почався голод ми ще не усвідомлювали. Найбільше люди боялися спеціалізованої бригади активістів, які кожного дня ходили по дворах. Селяни злякано дивилися на них, а вони робили свою справу, металевим щупали, шукали в землі, під стріхами заховані продукти, виводили худобу, ловили курей. Одного разу зайшли до нас до хати і в хаті перекопали долівку, шукаючи зерно. Батько дізнався, що будуть шукати продукти, висипав мішок пшениці на піч, намостив всякого трап’я й притворився, що він хворий і ліг зверху. Дякуючи батькові нам було, що поїсти. Від голоду постраждала родина моєї старшої сестри Немазаної Євдокії. Її чоловік Митька та двоє малолітніх дітей Пашка та Іван померли. Трапилося це взимку 1933 року. Всі інші мої братти та сестри вижили завдяки батькам. Не гребували ми нічим. Ловили ховрашків, мишей, вужів, розкопували мишачі нори у пошуках бодай жменьки зерна.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду