1. Місце запису: село Тихонович Сновський район Чернігівська область;
  2. Дата запису: 06.11.2002 р.;
  3. Хто записав: невідомо;
  4. Респондент: Ткаченко Галина Мойсеївна, 1926 р.н.;

Під час Голодомору проживала в селі Тихонович Сновського району Чернігівської області.

(Свідчення з фондів Музею Голодомору).

Тема голодомору 1932-1933 рр.  назавжди  залишиться актуальною віхою вітчизняної історії. Це рана на тлі українського народа, про яку сучасні покоління не мають права забувати. Моя бабуся- Галина Мойсеївна Ткаченко, одна із тих хто пережив це лихо.

Розкажіть – де ви жили під час голодомору?

Я жила в Чернігівській області, Корюківському районі, селі Тихоновичі.

Яка на вашу думку, була причина голоду?

А бог його знає… Казали, що не врожай. То вимокло, то вигоріло. А насправді воно ж було по-другому. А хто казав? А верхушка ж та й казала. На власні очі бачила я жінка під тином лежала, надута така. Ховали її всім селом, бо ніхто не знав звідки вона.

Де селяни могли ховати зерно?

Хтось закопував у землю,  такі селяни-бідняки, так то  у кулачок  і на печі. Приходили і забирали, казали “надо государству”. А  діти на печі, голодні, сиділи, бо нема що їсти.

Чим люди харчувались?

От харчувались: на лугах і на полі рвали щавель, варили борщ щавльовий, і зривали листя з лип, з вязу і пекли такі оладі. Це ж не брехня, у мене самої дизентерія була.

Скільки померло людей?

По 13 чоловік вдень вмирали, священик не вспівав панахиду справлять. Виживав як хто міг… Травою вот. Спасли трави, щавель.

Як померлих ховали і де ховали?

Всіх на кладовищі ховали- всіх, всіх!!! Священник одспівував. А це ж і попу щось надо дать- так, просто же не прийде. В нас церкву розкидали колгосп побили. Людину не закопували як скотину, відносили на кладбище. У мене брат найменший , погиб, вмер. Старий щавель вживали, а воно  що ж, мам – умерло!

Чи є в селі місця вшановування померлих?

Ні, таких не помню. Це після війни  так жінки-партизанки, так їх вшановували, а в нас не було.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду