1. Місце запису: село Валки Валківський район Харківської області.
  2. Дата запису: 10.2018 р.
  3. Хто записав: Гоцуляк Любов Богданівна.
  4. Респондент: Прищепа Катерина Сергіївна, 24.01.1929 р.н. народилася на хуторі Молодецьке Маньківского района Черкаської області.
  5. Розшифровка аудіозапису: Гоцуляк Любов Богданівна.
  6. Під час Голодомору 1932–1933 років проживала на хуторі Молодецьке Маньківского района Черкаської області.

(при розшифровці матеріалу з диктофону, збережено мову респондента)

Скажіть, будь ласка, якого року народження Ви?

Я 1929 року 24 января. І ото все время з батьками їздили на поле, три десятини було від землі, і ото прив’яжуть коника, а коник був, овес їв. І ото коник на вішках, наче я помню, 5 год мені було, а мене прив’язали під возом, і друг прибігає мама ж в’язали зерно, а я на сонечко вилізла і заснула всігда було в мене отут запечене ну нічого хліба тоді добули дуже багато, а тоді як наїхала комсомолія з горища позмітали усе. А тоді ж батя, шо робити як же дальше жити??? Ну тут я дальше не помню, но він здав свій робочий інвентар, шо в колгоспі робив, у колхосп, шо буде начинатися со времінєм, і дали йому документи, шо він і здав і коника здав. З отакими ковіньками ходять шукають хліба. Батю забрали в тюрму, він же все здав і документи є у нього, і вдруг со времінєм, хтото мамі сказав – шо ж ти сидиш, ви ж усе здали?, со времінєм ваш товар буде у колхозі, должні були начинати колхози. Мама каже, шо ж робити, немає нікопійочки, каже я піду пішком у Москву, вона довго йшла в Москву і добилася до начальства. Де ж ті документи шо зробили та прийшла вона до баті, каже кричав начальник на того, шо зробив документи, ти ж каже бачив, шо все оформлено, все здано ну каже кричав на того начальника і батю отпустив додому вони прийшли, а вдома побиті вікна й двері вони з ковіньками ходили і ото начнуть – чим же ви живите? а квасолі було багатенько і зі мною заховали у буряні. Снігу було отак, я помню було ліземо, і бурян отакий та наламаємо трошки буряну приволочем, топили ним, тим буряном. І тут біжать, йде комсомолія з тими ковіньками, а мама ж недоварила квасолю і нам у пазухи понасипали, ми кричимо печеее на піч позалазили, но нічого дав Бог вижили, ото такі діла були, а тепер все є та немає здоров’я.

А чи пам’ятаєте Ви як рятувалися від голоду, що їли?

Уже пройшла весна стало тепло ходили по полю і картошечку собирали, коєде люди не вибрали ж повністю, вона перемерзла, передавиш, а там мукичка і на полях у бурянах росли такі морщуни то тоже обчистиш і їсниш, а вона таке як гриби і ото з тією картошечкою мішали і пекли ландьошк, і ото як мама собиралася в Москву, то наготовила вузочик оцих ландьошок, отак, дєточка було.

А Ви тут у Валках і народилися?

Я народилася, ну як це його… хутір Молодецьке.

Під час Голодомору 1932-1933 років Ви ж були у Молодицькому, як там преживали Голодомор, чи багато померло, чи виїздили взагалі?

Дуже багато померло, і були такі вже люди, шо вона вже з’їла свого синочка, сосєдка наша не стало дітей там, де ж діти дівають, а потом розоблочили, шо вона свого прибрала і чужого хлопчика, це так як січас, то розшукують, а де ж він дівся, шо таке, а раньше було поїздом везли отих попідбирали мертвих і тіліпалися руки отак, то я бачила як це робилося, стільки погибло…

А в 46-тім році голодовка була, то там уже був неврожай, тоже багато людей погибло. Їздили на вагонах, де у кого яка одежинка є, то їхали на Запад і міняли хлібця.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду