1. Місце запису: село Крехаїв Козелецького району Чернігівської області;
  2. Дата запису: 02.11.2002 р.;
  3. Хто записав: Дибець Андрій;
  4. Респондент: Москаленко Пріся Омелькіна, 12.07.1912 р. н.;

Під час Голодомору 1932-1933 проживала в селі Крехаїв Козелецького району Чернігівської області.

Що я помню про голод? Люди ходили пухлиє, голодниє, в хати залазили грабили. У колгосп заганяли зажиточних, куркуль на них казали. У них були млини, все було. Іх розкрадали. Була організація яка все забирала…

Пошла колєктівізація. Ми з дідом пішли в колгосп. Ми були купили красивого коня. Три роки поїздили, здали в колгосп. В селі було два колгоспи, ми робили з дідом в одному, получали, все славно. А в 33-му людей обирали. Де в кого яке поросятко, – вмирало. Тоді було в сім’ях по п’ятеро, шестеро дітей, а вмирать не хочеться некому, ото і крали.

Було в мене два брати: один портний, жив в селі, а другий в Києві. А мати сама сидить в хаті у неї все забрали і свиней і кури, все. То той син, що жив у Києві приїхав в село і коня пішов здав у колгосп.

Були люди пограблениє. Вони голодниє плуталися по сусідах. Так, що не йдуть у колгосп, прийшли і все позабирали. Приходило душ п’ять і забирають все що єстя

Що ви їли в роки голодомору?

Мати моя кожу кінську змочила і з’їла. Переживали тоді великі труднощі. Люпин їли, знаєш що то? Зерно таке. Люпин мочили в корзину і опускали на 12 днів. Потім виймали, варили і їли. Навесні бурячі їли. Коти їли, собаки їли. У моєї мамки був гарний собака. Кормити його було нічим і мамка його одпустила. Йшов чоловік, зловив його і з’їв і сам помер.

Як ховали померлих?

Людина йшла, впала і вмерла. Люди старі як побачили його, то взяли заступ, ямку викопали і туди його. Закидали, не хресто, нічого. Один чоловік був випустив коня на пашу. Потім виходить, а коня нема. А коня хлопці молоді, такі як ти, зловили, порубали, в діжку кинули і соломою засипали. Як найшли коня в діжці, то чоловік плаче. Жалько.

Скільки людей в селі померло?

Багато. Пошти мо сотень дві.

Де ховали зерно?

Закопували люди по хлевах, по городу. Все равно. Прийшли актив, все забрали. Ото як хто посадив картопельку, то як зацвіла, прийшли ночю і викопали. А в житі рожки появились, люди ідять і вмирають.

Корови, свині забирали. Тряпки даже забирали із скринями.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду