1. Дата запису: 9 серпня 2021 року;
  2. Місце запису: село Токарі, Миргородського району, Полтавської області;
  3. Хто записав: Вигодованець Ольга Василівна;
  4. Респондент: Луцій Марія Михайлівна, 7 червня 1928 р.н., народилася в селі Токарі Миргородського району Полтавської області;
  5. Розшифровка аудіозапису: Сура Альона Юріївна;

Під час Голодомору 1932–1933 років проживала в селі Токарі Миргородського (нині Лохвицького) району Полтавської області.

(при розшифровці матеріалів, збережено мову респондента)

Як Вас звати?

Луцій Марія Михайловна.

Коли і де Ви народилися?

Народилася оце тут у Токарях у цій хаті, і оце стільки прожила.

 А коли народилися?

7 червня.

 А року?

28-го.

А як звали Ваших батьків?

Михайло і Гапка.

А фамілія?

Максимелько і Дубяга. Матір Максимелько, а батька Дубяга.

У Вас були брати, сестри?

Було три брати і дві сестри – 5 душ.

Скажіть, будь ласка, Ваші батьки працювали у колгоспі?

Ну зразу ж не колгоспи ж були, а тоді стали колгоспи посилювать. Ну, батьків. В колгоспі. Як стали ж колгоспи при Сталіну.

А до колгоспу мали господарство батьки?

Ну яке ж, не було такого господарства. Шо ж землі було трохи, а тоді ж у колгосп усе ж. В 32-му році урожай був, було все врожай, а в колгоспи як загонили Сталін усе убрав. Вивезли все позабирали, а тоді ще й були буксіри. А буксіри ті повитягували де й квасолина, де шо, де й цибулина. Де шо не було все повитягували. А тоді голодовка стала. Що ж як не було чого їсти. І оце таке.

 І ці буксири до вас приходили?

Приходили. Була в нас квасоля там вузлик був, отут ямка була закопана отамо (показує) в ямці було закопано трохи кукурудзи і пшениці. І вони тими шпонтолами, шпон толами йшли копали, найшли і забрали. А їли шо ж і окації цвітки їли, і шпичаки ходили до річки рвали їли. Виживали, хто як вижив. Не було ні крови, нічого все забрали. Голод.

А оці буксирники це хто був?

Наші. Наші були. Тут Харевичка була в селі на неї казали Харевичка, їх було і мужики, і жінки. Я знаю Харевичку, бо до нас вона приходила. І ото все позабирали. Не то шо неврожай був, а то шо позабирали все і голод зробили.

А скільки разів до вас приходили?

Як забрали… так і ще ж приходили та не було шо брати. Отут в нас де огород був, то стояла хата і хату забрали. Забрали отут (показує вбік рукою) була клуня здорова, забрали й клуню. Розібрали, забрали шо ж… і нас у патронат увезли. Двоє ж померло, а троє нас осталося. Везли до патронату так ми й повтікали, повтікали та й в коминах ховалися шоб не забрали. Комени, то була така здорова груба, то ми вночі ховалися на дворі, а вдень там. Вижили. Ну троє нас вижило, а двоє померло з голоду. І батько й мати померли з голоду.

Це вже в 33-му весною?

Да, в 33-му весною.

Спочатку батьки померли чи діти почали?

У брата старшого він 18-го року, бо в його таке вроді як апендицит, но чи він лопнув той апендицит… тоді яке ліченіє було, хто ж тоді лічив. І він з цього вмер. А менший брат це й з голоду вмер. Одтягли ж були туди на кладбище і ото там заховали, як там ізбили з досточок гробик такий одтягли й закопали. А батько й мати тоже з голоду померли. Отак.

А як другого брата звали?

Одного Грицько звали, другого Сімйон і Мишко. Оце їх три Сімйон, Грицько й Мишко.

Мишко вижив?

Мишко самий менший умер, а Грицько середущий вижив. І ото Ганна сестра вижила і я. Оце нас троє вижило.

А як помирали люди, то хто їх ховав?

Хто ховав? На віз як є коняка там у шо вмотали, одвезли яму викопали та й вкинули і закопали. Хто тоді ховав. А ми санками знаю одтягли того Мишка. Зарили та й усе. Ото таке ховання було.

Ви знаєте місце, де поховані Ваші рідні?

Там вже переорали. Тепер наново могили там роблять. Оце, оце де були вони поховані, то тепер це кладбище зорано і наново ж ховають там людей. 

А ховали по одному чи була велика яма?

У нас лічно по одному були заховані. А як було далі я ж не знаю. В нас по одному були поховані. Ото таке.

А чого Ви тікали з патронату?

Того шо не хотіли туди.      

А там не годували?

Та хто зна чи годували, чи не годували, но ми ж не схотіли. Тікали та й усе, жили як жили, но троє ж нас вижило ото. Тоді вже ж став колгосп, стали давати продукти.

 З вами залишилася старша сестра, то стільки їй було років в 33-му році?

З 19-го году, то щитай стільки їй там було.

Чотирнадцять.

Вона була міжду нами.

Їй було чотирнадцять, Вам було п’ять?

Да.

А брату?

З 21-го. І ото ми так у трьох і вижили. І отоді ж пішли в колгоспи і робили там.

 А взагалі у селі багато людей померло?

Воно ж по списках, канєшно шо багато померло. Уся ж ото сторона… де ховають тепер, то все 33-ій год похований. А тоді ж ото стали на керпичний брати глину там під горою стали брать. Так стали ж старі люди возмущаться і кістки, та черепи, та все було як вода тече… було аж коло контори кістки валялися та черепи. А одна пішла та каже до голови сільради: «А де вас будуть ховать як ви умрете?», а він каже «та де ж на кладбищі», «та ні, нехай зразу везуть на кирпичне, як ви ж з людей кирпич робите». А тоді люди стали возмущаться, то запритили брать, то стали отуто брать недалеко на горі, ось тут на горі. А там запрітили, бо як весною вимиває і кістки, і черепи, ну те шо осталося. А тепер переорали і знову людей там ховають.

Ви кажете, батьки в колгоспі взагалі працювали?

А як же ж.

 Їх заставили туда піти?

Як воно ж після Леніна Сталін. І при Сталіну ж голодовка була. І в колгосп же ж стали… не йдеш у колгосп значить заберуть у тебе  нема ніде нічого. Підеш у колгосп, то може шо небуть дадуть на якусь хоть похльобку там поїсти. Не те шо не вродило, а те шо вивезли. Везли одна коняка, грабарка й ото. Все посліднє вивозили, все. Він же зробив же в нас голодовку.

 А хто головою колгоспу під час Голодомору? Він не помагав людям?

Ну я тільки запомню головою колгоспу Дубяга Василь був. Я помню як він нам оце продукти виписував. А тоді після Дубяги – Гемець був. А тоді після його вже ж Іванков тоді був. А після Іванка тоді Чайка став.

 А хто ще з людей вам допомагав як ви залишилися без батьків?

Як помагали? Крали, а не допомагали. Хата отам стояла так розібрали. Розібрали повністю ту хату осталося тільки чотири стовпи і криша. Ніч прийде сидимо у хаті, а вони кругом хати гуркотять. Помагав? Ше й викрадали те посліднє, а не помагали. Хто там помагав? Каждий виживав як виживе.

Налоги ж дуже великі при Сталіну були ти шо. М’яса 40 кілограм віддай, яєць 120 штук отдай. Налог і на смородину кущ, і на аг руст, і на деревину. На все ж було страховки налоги. Страшенні налоги при Сталіну були. А коли вже став Малінков нам налоги познімали і стало луче, луче, луче нам на світі жить. Ото таке добро було. 

 А церква була в селі?

Була. Ото де пам’ятник оце сій час стоїть у селі, ото якраз на тому місці церква була. 

Її розібрали?

Розібрали церкву зробили комору, вербар зробили із цієї церкви. А тоді ж на тім місце це пам’ятник стоїть оце сійчас.

А Ви пам’ятаєте як розбирали церкву?

Та вже пам’ятаю. Пам’ятаю. Як на кладбище їхати по праву сторону там зробили такий вембар звозили туди зерно. А потім в другому місці сипку зробили.  

Скажіть, а можна було ходити на поле збирати колоски?

Ага. За колоски як було впоймають, так тюрми дадуть. За ліском тут у нас і були коло машини, і ми… отут ось Пронівна, тіх дві Гальки і я коли віялки були… і дівчата ті узяли з під віялки отого шо вже первіяне в торби… і по два годи тюрми дали. А отут Онисько той у селі з колосками ловили та тоже півтора годи дали. Куди можна було збирать. Не можна було збирать не дай Бог впіймають так тюрма буде. Ти шо.

І діти не ходили?

Куди? Боялися, ти шо.

А куркулі в селі були? Це ще до голодовки

Ну, Волошин же ж був. Оце де було кирпичне в нас там пан був. І оце де сій час пам’ятник там була така як сільрада і пан там тоже жив. І він був захований там коло того… а тоді отам все одкопали і кудись забрали. На Вишневому теж пан був. Ну там харашо ж було кажуть у пана як поробе на спідницю зароби за літо або макухи. Шо ти… було макухи кружок макухи чи чого несеш, так це ж страшне їда шо не дай Бог… по кусочку розломиш смокчиш ту макуху, шо тепер і кури не їдять, а ми їли його.

Ви ж були ще дітьми малими, яку траву збирали? Що сестра вам варила? Як ви вижили?

Як вижили?

Да.

Ну, вже ж пішли лушпинням садили. І обрізки де садили картоплі. А тоді вже як почало родити, то гарбуза якого спечеш. Так ми вижили. А тоді нам дали із колгоспу теличку і ми з цієї телечки… дождалися корови. А тоді вже стала в нас корова. А 47-ий год після війни вже був дуже… тоже засуха, тоже був трудний. А ми жили, бо ж корова була, то сир одтопиш, то молоко. То надереш у жорнах того… крупи. І так і прожили. Оце таке наше життя було тоже.

 А родичів у селі у Вас не було?

У нас було роду багато. Та у Андріївці була материна сестра одна. А одна сестра… воно ж кажуть куркулі… вийшла заміж за куркуля так їх у Донбас вивезли були. А тоді вже з Донбасу вже як стали одавать хати, тоді переїхали в Чиживе у ту хату та стали… так ото у матері було три сестри і у батька було дві сестри. Но нікому ми не нужні були. Жили як хто вижив. Ну кому ти нужен? Кажде собі. І ото так жили. І буряком жили, і гарбузом жили. І шпичаками ходили, і рогіз ходили рвати, і окації цвітки їли. Ото таке ми все жили. Шо було вдома те і їли. 

А Ви розповідали потім про цю голодовку не боялися?

А чого страшно як було. Як це все ми пережили, чого бояться? Шо ми промучилися отак. Так ше бійся і казать. Чого ж я боятимуся як це істинна правда. Це ж не те шо брехня це істинна правда.

А як Ви думаєте, хто винен в тому, шо була ця голодовка?

Сталін. Сталін.

 А оці буксирники, що ходили? Жінка ця що забирала, то вони потім у селі жили?

Жили у селі й померли.

А як люди до них ставилися? Яке було відношення не ображалися на них?

Одного буксира кидали вогонь та вже хотіли спалить. Так він вискочив з вогню і так він був недосмалений поки й вмер. Ото такі буксири були.

Ці буксири ходили по будинках і забирали тільки продукти чи могли і одяг забрати?

 Продукти брали.

Продукти.

Продукти забірали шоб подохли.

 І ходили отак не один раз?

То Боже милий оце аби іще старіші люди повставали і розказали… це страшний суд був. Находу… опухле, голодне… як собаки.

А бувало таке шо на вулицях мерли?

А як. Отам коло мосту, ше мосту не було… два чоловіки вмерло, одна жінка там під горою лягла тоже впала вмерла. Падали й мерли находу. Голодні ж були, ну як людина голодна… і шо ж їсти як нема чого.

 А під час Голодомору не ходили люди міняти полотно на їжу?

Чого не міняли? Міняли. І міняли, де яка лутша одежа міняли, бо ж їсти хочеться. Міняли чого не міняли, міняли.

 І ви міняли?

У нас не було чого мінять, бо в нас забрали. У нас тітки хароші такі як ми померли (мається на увазі батьки як померли) так вони не гардіроби, а скрині… вона там є у мене скриня стоїть, вони в ті скрині перебрали те шо лутше забрали, а нам шиш покинули.

Це рідна тітка?

Рідні тітки, да рідні. Ото так виживали.

А скриня. То то ще матирена, да?

Материна. Ще й досі стоїть ще й сійчас є в мене.

Мгг.

Ото таке. А прядку й гребінь тут у нас один забрав в музей. Та дала дурна дурно. Можна було хоть шо небудь, хоть би дав грошей, а то дурнісінька. А він конєшно же вторгував.

Ясно. Добре, дякуємо вам що розказали. 

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду