1. Місце запису: село Гордашівка Тальнівський район Черкаська область;
  2. Дата запису: 27.07.2002 року;
  3. Хто записав: невідомо;
  4. Респондент: Коваленко Катерина Родіонівна, 1925 р.н., народилася в селі Гордашівка Тальнівського району Черкаської області.

Під час Голодомору 1932-1933 років проживала в селі Гордашівка Тальнівського району Черкаської області.

(при розшифровці матеріалу з диктофону, збережено мову респондента)

Що ви пам’ятаєте про Голод 19323-1933?

Я тоді ще мала була, але хіба ж таке забудеш? Боже мій, як їстонькі хотілося! А не було ж чого, не те, що сьогодні: все є, але грошей нема. А тридцять третьому, помню, ми з братом в посадці ночували, бо в селі боялися – казала мама, що людей їдять. Так ото ми з братом тамо в посадці біля Кучмайки сховалися і ночували. Їли ми таке, дитино, шо ти і не придумаєш. Як літо, то шукали в трубині жаб, равликів, несли в хату, а там мама вже щось з ними робили. Голодні були таще й голі, босі, а черевики у нас були на двох з сестрою. В яслах давали по 50 грам хліба, а ми з братом поки дойдемо до дому, потрохи щіпаємо, по крихітці їмо, хочеться до дому принести, там же мама й тато, братики й сестрички голодні. Нас тоді було дев’ятеро. Ганя і Митя в тридцять третьому померли. У тридцять третьому татові на роботі дали хлібинку півкіла ковбаси. В нас тоді Оля була слаба і лежала на лежанці. Тато прийшов, а Оля тягне рученята, їсти хоче. А тато кажуть: «Ну то здихай, нема чого харчі переводити». Мамі стало жалко і вона дала їй ковбаси, та Оля половину її з’їла за дві неділі стала ходити. Так і вижила 

Що ви пам’ятаєте про Голод 1946-1947?

Після війни стршано було і голодно. Я вийшла заміж, то в мене хоть чоловік був. А їсти не було чого. Багато було голих, босих. Але не боліли так як зараз, весело було, а за Кучми горе жити (ти так і напиши, хай знають) Тоді і то було краще, веселіше, а зараз пенсія мала, хіба ж можна на неї прожити? Хай вже тому Кучмі лусне за голоду й то було легше чим тепер. Важко було, в 1947 в мене дитина мала була, нічим було кормити, молока не було. А самі шукали, на городі, в полях морожену бараболю, варили її, та й таке їли. Їли коли щось було, а не так як счас, сніданок, обід і вечеря. Страшно було, холодно, голодно, але ж вижили всі, слава Богу, ніхто не вмер. Синочка свого викормила, але його Бог потім всеодно до себе забрав, таке йому доля. Хай земля йому буде пухом.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду