1. Дата запису: 20 серпня 2020 року;

2. Місце запису: село Павлівка Калинівського району Вінницької області;

3.  Хто записав: Вигодованець Ольга Василівна;

4.  Респондент: Гуменчук Ганна Федорівна, 22 квітня 1929 р.н., народилася в селі Павлівка Калинівського району Вінницької області;

5. Розшифровка запису: Базько Софія;

Під час Голодомору 1932-1933 років пережила в селі Павлівка Калинівського району Вінницької області.

(при розшифровці матеріалу з диктофону, збережено мову респондента)

Представтесь, будь ласка, як Вас звати?

Ганна.

А фамілія?

Гуменчук Ганна Федорівна.

Коли Ви народилися?

1929 року.

А число, місяць?

22-го квітня.

ОП Як звали ваших батьків?

Федрір… Гуменчук Федір Йосипович.

А маму?

Гуменчук Олександра Пилипівна.

Скажіть, будь ласка, а чим вони займалися?

Коли я вже памятаю то вони займалися вже  кологоспі….а раніше ще до 29-го як було то там ,трошки з розказів я знаю, як було.

То розкажіть.

Тоді жили вони коли не були в колгоспі жили вони ну то хазяювали, держали хазяйство, землю мали  були бідніші були багатші, хто мав двоє коней, а хто не міг мати то мав тіки одну коняку, то таке життя було. А потом вже в 29-30-у то колгосп організовували, а коли організовували колгосп ну то в людей вже забирали, це вже… ну таке було…. Ооо… ну як казати….. Ну таке як в них мирне життя таке трохи… було, а вже коли колгосп почався то всі люди робили в колгоспі, ооо.  33-й рік я памятаю мало бо мені було 4 роки, але я помню, де що,  таке ривками. Помню, що люди якісь, ну пробачте, що так виражаюсь такі вони були якісь бідні, такі, шо як глянеш на людину то вона, як дитина це оооо. Та й були трудні роки такі, тоді ооо, а вже після 33–го року тоді стало вже трішки в 100 раз краще жить.

Так,  а в колгосп заставляли людей йти?

Да, заставляли.

А були  такі, шо не пішли до колгоспу?

Були, були , ті шо йшли в колгосп їм давали…… ну давали 8 соток городу ооо а ті шо не йшли в колгосп то їм тільки 15 сотих оооо. Ну й ходили на роботу було хто робив на желізній дорозі а так таких заводів ше не було

І з села ходили працювати на залізну дорогу?

Ходили.

А куди ? На яку станцію?

Осьо втора Калинівка, а там перша Калинівка на цій станції ходили

А Куркулі в селі були?

Були… ну вони жили поки до колгоспу то вони заможно жили, багато трудились, бо держали хазяйство, а треба було самим людям всьо. Техніки не було такої були коні, віз, сапа, лопата, такий інвертар.

А Ви знаєте фамілії цих людей, що мали велике господарство?

Ну знаю, багато я не знаю, а був Бабій Онуфрій по батькові я не знаю, то він був заможний  чоловік в нього хазяйство було велике, то таке, а так такі були…

А було так, що в когось забирали все забирали хату…отак розкуркулювали повністю?

Було, було.

У селі були такі?

Було в селі у цього самого Бабія Онуфрія то їх з хати… його десь..  ну забрали, а сім’ю його с хати вигнали вони не мали, де жити.  То отак у родичів потроху жили. Але коли вже там колгосп їм трудно було, то вони вже дали заяву в колгосп і їм дали усадьбу то вони построїлись

А в цій в хаті в цього Бабія, що там було?

Її десь розвалили, що там не було тої хати

А хто розвалив? Хто цим займався?

Ну були в селі такі люди були.

Як на них казали може ці комсомольці, якісь активісти?

Да.

То так і казали активісти?

Да, так і казали активісти.

А ви знаєте хто входив до тих активістів?

Як?

Як звали людей, що були цими активістами?

Я не дуже знаю. як  ну таким я не інтересувалась бо ще мала була то такого, я не знаю, щоб такі були, ну були

Скажіть, а чого голод у вас почався? У вас прийшли додому забрали щось? Чи чого не було, шо їсти?

Я не можу сказати чого він почався той голод, але забирали…бо коли організовували колгосп у людей треба було взяти зерна, щоб засіяти землю то хтось добровольно здавав, хотів, хто не хотів то ховав, бо треба було жити.  То це так робили, але ті шо йшли працювали тяжко було, але виживали, але і багато людей помирало з голоду багато помирало.

А скільки людей в селі померло? А Ви памятаєте може  Ви бачили цих людей? Може бачили як пухлі були, чи може у вас в сімї сильно голодували, шо пухлі були.

Ну як я не так можу дуже всьо бо ще була мала. Мені років було з 8, а як мені було 4-й,5-и рік то я не так могла запомнити і всьо. То так, але їсти не було, що вдома в людей, то так перебивались

А чим перебивались?

Ну хто, де, як цим путьом хто десь на роботу якась комуна організовувалась, що там трохи люди робили люди, ну я це вже чула  цього не пам ятаю. І ще там десь як там, але багацько людей помирало.

Може шось збирали в лісі на полях ходили збирали шукали їжу?

Ну вже як була осінь то ходили збирали, а коли було з весни то не було, шо збирати то було дуже тяжко, тоді так виживали виживали бо було тяжко.

А у вас корова була?

Була та й вкрали. От випустили таке був виступ випустили корову на долину попастися, на хвилину відвернулись і корови не стало. Всьо вкрали.

Вкрали ? Один в одного вкрали?

Да, да люди їсточки хотіли.

У вас уже не стало молока, да?

Да.

А у вас в сім’ї брати й сестри були?

Да.

Як їх звали?

В мене було 2 сестри і 3 брати то 2 померли коли був 33-й рік не  34. То 34-го народився. А сестра то вже померла в 35-й, нє в 36-й сама була народжена 30-го. Я 25-го 22 червня. А вона 30-го року 7 листопада. Отака різниця була.

А як звали цих померлих?

Брата звали Ростислав, а сестру Настя.

Так а сестра від чого померла?

Ну хворіла, ну захворіла, там а не знаю в лікарню возили там доктор це якийсь казали, що менінгіт якийсь, ну хвороба була.

 А де похований братик, що в голод помер?

На кладбищі.

Там окрема могилка є?

Є могилка, там же є могилки.

А Ви ходили на ту могилку?

Поки в мене мама була жива вони всігда ходили на ту могилку, а я ходити не могла то я не ходила. А сестра бо в нас 3 цвинтаря в селі, а сестра похована тут то  тут де її могилка була розгорнули поставили церкву, то її могилка попала під церкву

 І там, а де ховали людей, які від голоду померли інших?

На кладбищі.

А як ховали окремо в могилку чи була велика яма?

Не скажу бо такого я не знаю, напевно хоронили так не в общу могилу.

Скажіть, а могли батьки ваші, чи інші люди брати якийсь одяг рушники і міняти на їжу?

Так і робили, так і було.

Ваші міняли?

Міняли.

А шо міняли?

А як мали гарну хустку то могли її міняти. Ну тоді не було,  так як тепер скіки є тепер цьої одежі в людей Ну тоді в, основному, як треба було спідньої білизни, то в,основному, робили самі люди. Сіяли коноплі обробляли, то всьо і робили полотно із нього. Держали вівці люди, сіяли кожухи отак робили, отака одежа була.

Ваші батьки робили? Мама робила?

Мама робила, сіяіла ткати полотно на версаті.  Її батько робив це то вони навчились.

А верстат де дівся?

Р А коли була війна то вже всьо. Війна була за німців.

ОП Скажіть а ви знаєте, що таке «Торгсін»?

 Як?

«Торгісн»? Магазин такий не знаєте?

Ні.

А якщо були якісь обручки хрестики там  золоті срібні то це можна обміняти?

Певно можна..

Ну ви не чули?

Я такого не чула.

А жорна у вас були?

В нас не було, в сусіда було.

І ви ходили до сусіда?

Аякже, ну жорна були це вже після війни, а коли до війни то тут був жили… та ці тоже були багаті трохи.. оці Кульчиці нє…Братковівські. А коло них стояв млин то мололи вони в тому млині. А жорна то це в основному у нас були після війни. За німці жорна робити, за німців це не люди робили їх ті… жорна ну бо в 47 році тоже була голодовка, то  я це добре памятаю.

А розкажіть нам за 47-ий ?

Ну що був 47 рік..  Почалось від 44-го коли освободили нас від німців німці пішли… а німці нас були з хатів повиганяли повідвозили, отак як вони вибирали, що хто там за радянської влади був при якійсь роботі от вони вибрали 50 сімейств і відвезли за 50 км…там село було тоже в лісі тих людей тоже відправили з того села, бо в них же були руки розв’язані с партізанами, а цих 50 сімейств відвезли туда. Все що було в хаті лишилось то воно розволоклось, а коли прийшлось і приїхали звідти то нічого в хаті не було

Так а голод чого був ?

Чого був голод, от робили колгоспи 44-й рік 45-й рік нам нічого не давали абсолютно нічого не платили, ото тіки те що виросло на городі, а в нас сім’я була не мала було 6 душ то й не хватало щоб прокормитись. Та де 10 було чоловік, а в мене мама осталась. Осталось було 4 дітей в неї я була сама старша. То мені в 44 році було 15 років я вже ходила в колгосп на роботу, а всі 3 менші  на багато, брат молодший йде на 6 років, той йде на 8 років молодший  а сестра була така, що їй ще 2 роки не було

А батько помер?

А батька забили німці.

Тут в селі?

Тут в селі тут йде могила де розстрілювали євреїв і його розстріляли.

В Палинівці?

Да.

Це було в 42-у  році?

Да.

ОП Так а в 47-у, що ви їли, як Ви вижили? Хліба не було ? Чи нічого не було?

 Нічого не було, але як там могли хто шо, але їли 2 рази на день потрошку шось давали щоб вижити, але начинали пухнути.. потім почалась бараболя в городі в лісі почали гриби рости збирати, отак виживали.

А в колгоспі годували? Чи нічого не давали?

Ну так там десь вже була якась таким людям вже в 47-у році в ланці і як ходили на буряки давали нам по 400 грам не по 300 грам хліба це на ланку, як в ланці 8 душ було то давали по 300 грам на душу. А хліб пекли ланкова йшла получала той хліб і так ним ділились по кусочку. І йшли на буряки  а вже ва 47 році стало так трошки лучше й лучше.

А податки в 47-у році були?

Були.

А які?

Нас як прийшли, шо вже податки були великі. За всьо треба було платити.. як мали кури то треба було здати яєць, як мали корову треба було здати молока там давали 300 літр чи 500,  ти повинен здати о як за ворота був приналог. Там бараболя то треба було 375 кг, бараболі, бо це був город, а за те гроші платили, бо там записали шо є  й огірки посіяні і капуста посадяна і це було до 53 року, о  і якщо тебе записали за порося , то ти повинен здати шкуру з цього порося і  якщо ти цього не зробив то там опредільонні гроші мою маму гед суд судив, шо вона не здала і має здати.

А гроші де вона має брати?

А де мали.. там десь на городі смородина була носили її продавали отак і були. А  потом вже, що держали якесь порося то роказувала, ше там, треба його бачити всьо трудно було трудно. А вже в 53 році коли помер Сталін то нам ці налоги зняли, тіки бараболю  давали ми. І  приналог зробили, шо шо там в тебе на городі є всі однаково платили, бо до того то не однаково. Тому буде 800 рублів предналогу, а тому  буде 400 і одинакові городи і, ото таке було а тоді зробили, що всім однаково зробили 9 рублів 60 копійок за сотку і всіх і платили. А вже за ті яйця молоко то всьо треба було давати, бо вже ходили давали і нам за нього давали копійки

А скажіть в селі голова колгоспу був місцевий?

Місцевий, а був ше й не місцевий. Був не місцевий, але його вже забрали бо забирали туди той шось там де считали їх преступніками чи якими, то де він був, шо його забрали а потом всі були.

А в якому році цього шо забрали, коли його забрали?

Я не можу так сказати добре, ну знаю,  що всі казали що за всі ті роки.

До війни забрали чи після?

Як?

До війни  забирали ще  чи після війни забирали? ну цього голову, що не місцевий? Ви в колгоспі вже були коли його забрали?

Були, в тому що поперід був то вже батьки мої робили в колгоспі.

Угу, угу а церква була в селі?

Була, була ще й гарна дуже церква велика я памятаю ту церкву але її в 37-у році хтось її розвалили і кудись те дерево продали, що церкву розібрали, бо є такі села, що чи там якесь зерносховще з церкви зробили, а в Павлівці церкву розібрали

А Ви в церкву  ніколи не ходили з батьками?

Ходили.

Служилися там?

Аякже. До войни ходила з своєю бабою.

І був свій священник тут?

Да, я не знаю чи він павливінський чи не павливінський, але він був, був довго, він потім і після войни був, і він був засуджений, і був судимий. Але коли прийшов то послі войни, ше служив до своєї смерті.

Скажіть, а про 33-й згадували, Ви говорили в сім ї про цю голодовку?

Ну говорили, чом не говорили, говорили, оо..

А не боялись, шо хтось почує?  Шо донесе на Вас, що ви розказуєте про голодовку?

Може й боялись, але я   ж, що дитина в 5 років.. то були десь там якісь, що сопротівлялись трохи ше, але я ж кажу я не можу вот так роказати.

Але було таке що люди проти влади йшли, да?

Трохи було.

Отут в Павлівці?

Так, це я чула, але боялись, кажу шо таке їсти, це вже га…

А мама як Вам говорила?

Я не знаю, ну той стали  робити ці колгоспи і десь тоді в людей забирали те зерно, чи то його нарошне зробили той голод. Ясно, але людей померло багато, але і лишилося трохи… Ото жіночка сидить оно  в неї тоже було і два брати і батьки, але в 33 і усі осталися живі, вот і так вот і в моїй сім ї тоже померли в 34-у році, а так дід баба були і тато мама і залишились всі живі не померли з голоду. Тяжко було трудно було дуже.. але виживали. Ну так як і тепер- були люди, які трудились дуже а були такі, що й ухилялись, бідно жили а були й такі що сім ї великі і мали і тоже було трудно і таке життя.

Добре, дякую, що розказали нам.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду