1. Місце запису: місто Умань Черкаська область;
  2. Дата запису: 20.08.2009р.;
  3. Хто записав: Глухінчук Павло Васильович;
  4. Респондент: Глухінчук Анастасія Карпівна, 1923 р.н., народилася у селі Барвінкове Погребищанський район Вінницька область;

Під час Голодомору 132-1933 років проживала у селі Барвінкове Погребищанський район Вінницька область.

(Свідчення з фондів Музею Голодомору).

Чи пам’ятаєте ви голод 1932-1933 років?

Так! Пам’ятаю ходили з такими залізними прутами, били, ями шукали: зерно де є,  бо забирали даже аж лушпайки з хат, не давали, щоб нічого не доставалось, щоб здихали люди.

У нас була коло хати закопана яма, закрита лядою і закладена вальками, та ми тоді хоть трохи виживали тоді замастили, зараз дорошки на полах, а тоді біла земля застилили соломою, то вони в нас нічого не знайшли.

Мені тоді було 7 років, слаба була, спухла була. Батько тримав на руках мене і думав, що помру наверно. Та добре корову забрали, та ще навели в хлів корів з всього села, бо в нас був великий сарай, то мама доїла ноччю, та так виживали. Приходилось домовлятися зі сторожем, щоб не розказав.

З району організували  людей, котрі вивозили мертвих і кидали в яму, і їм за кожну людину давали пайок. Людей багато здихало, забирали не тільки мертвих, а й живих, котрі не могли ходити, бо завтра прийдеться знову забирати. Якось нашого сусіда теж кинули  в яму, коли він ще був живий, і він викарапакався  десь знайшов сили для цього і прийшов додому. 

Хтось допомагав вижити людям в той час ?

Все село маленьке, було всього 60 хат, таке село у нас було. Не було кому помагати.

Хто із вашої сім’ї помер в роки Голодомору?

Нас в сім’ї дітей дітей було п’ятеро. Сестри: Оля, я; брати: Альоша, Василь та Ваня. Ваня був наймолодший і він помер в 1 рік під час Голодомору. Я пережила дві голодовки, війну і відбудову після війни, але Голодомор 1933 року був найстрашніший.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду