1. Місце запису: село Жовтневе Попільнянський район Житомирська область;
  2. Дата запису: 2008 р.;
  3. Хто записав: Філією публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «регіональна дирекція UA: ЖИТОМИР»;
  4. Респондент: Биченко Ганна Микитівна, 1924 р.н.;
  5. Розшифровка аудіозапису: Кравчук Тетяна Володимирівна;

Під час Голодомору 1932-1933 років проживала в селі Квітневе (нині Жовтневе) Попільницького району Житомирської області.

Заходить мама в хату та каже, шо через днів три, та каже: «Повезли Саньку, сусідку нашу, забрали». А я кажу: «Та куди, нашо?». «Бо вона свою дитину варила, у баняку тушила свою рідну дитину».

Ще тривала зима і лютий голод, який заставляв батьків їсти своїх дітей, не оплакувати їх смерті, а дуже часто бажати смерть більше, ніж життя. Ганна Микитівна в свої 18-ть вже могла по-дорослому оцінювати події, які відбувалися. Вона говорить рік був урожайний, а люди вмирали з голоду.

Приходить, одкриває того мислечка і витягає звідти те, те останнє. Вони приїхали до греблі і висипали в річку. То це не спеціально робилося? – Це спеціально. Хлопчик ворушиться, ше живенький, а я кажу: «Ой, дядечку, він же ж ворушиться». А він каже: «Я вже в ту хату другий раз не піду, вже та хата порожня, ось каже взяв старшого».

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду