1. Місце запису: смт. Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області;
  2. Дата запису: 25.09.1992 р.;
  3. Хто записав: Швець Яна Ігорівна;
  4. Респондент: Борщ Галина Миколаївна, 25.12.1925 р.н., народилася у селі Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області;

Під час Голодомору 1932–1933 років проживала в Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області

(Свідчення з фондів Музею Голодомору).

Як жили, бідно, не було шо їсти, в чому ходить, допомогли сусіди, трудно вижить було, сусіди померли. Були калачики їли, зернятка, жили в Павлиші. Шо їсти хотіли а не було, ходили собирали трави, ходили просили до людей щоб щось поїсти, ходили, давали буряк, буряк печений добрий. Одна була в сім’ї, років було мало, непомню, продавали дітей, обмін робили. Жила на дачі.

Народилася в Павлиші 1925р. 25 грудня. Навчалась у школі. Забула куда пішла вчиться, а вчилась на учителя англійського. Робила у школі на Вишнівцях там вчителювала Малюченко Галина Миколаївна. Коли закінчився Голодомор було состояніє смерті. Поставили пам’ятник Голодомору. Краще допомогли б бідним людям, чим його поставити, а то упаде, а люди умирають з голоду. Сусіди, які помагали уже немає.

На очах померли батьки під час Голодомору. Варили таку кашу з буряків сахарних: наріжуть у піч, жарять, туди лучки насиплять. Та поки я вчилась у Кіровограді то вурки вкрадуть сумку у поїзді.

Тоді не було нічого їсти, а зараз є, та духу немає, бо старий уже. Приходили просили їду. Батько помагав сусідам. Шовковицю трусили. Приходила вся вулиця. Простеле батько ряднинку, було натруся і приходили їсти, хто ложками, а хто жменями. Батька було звать Малюченко Микола Романович, народження забула, а помер 1932р. Малюченко Тетяна Василівна померла 1932р. це моя мати. Обоє робили у колгоспі, бо тоді були колгоспи.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду