1. Дата запису: 20 вересня 2021 року;
  2. Місце запису: село Доброкам’янка, Баштанського району, Миколаївської області;
  3. Записувала: Костів Михайло Богданович, науковий співробітник Національного музею голодомору-геноциду;
  4. Респондент: Бірюк Катерина Андріївна, 25 березня 1925 р.н.,  народилася в селі Лобріївка, Баштанського району, Миколаївської області;
  5. Розшифровка запису: Сура Альона Юріївна; 

Під час Голодомору 1932-1933 років проживала в селі Лобріївка, Баштанського району, Миколаївської області.

(при розшифровці матеріалів збережено мову респондента)

Представтеся, будь ласка. Як вас звати?

Катерина.

А ім’я, прізвище…

Катерина Андреєвна. Бірюк.

А коли ви народилися? 

25-го мая.

А якого року? 

25-го.

А де ви народилися?

У селі.

А як село називалося? 

Лобріївка.

Робріївка.

Лобріївка.

Лобріївка. А ви там в 32-33-му тоже проживали? 

За його я нічого не знаю. За 33-год не знаю нічого.

А де ви жили? От ви народилися… Де ви жили? В якому селі? От взагалі от…

Там, в одном селі жила….

У Лобріївці ви жили? 

У Лобріївкі. Всю жізнь я прожила там.

А хто були ваші батьки? 

Батьки? Їлізавєта – мати була. Батько Андрій. 

І от чим вони займалися? Як вони жили, ваші батьки? 

Батьки жили… Дуже велика сім’я була в їх. Восьмі душ дітей. Восім душ дітей! Вони воспітали всіх чисто! Воспитали. Один тіки погиб на фронті. Один погиб. А то всі работали тут в калозі ив цьому. Тут колхоз був. Організували вже аж як колхоз… То я тільки колхоз і знаю, як я робила. З малку пішла. Отака трава, я сапала з людьми. І всю жизнь я там прожила. На одном местє. У Лобріївську в колхозі, це там.

А як колгосп організовували… Хто там… От ваші батьки розказували про це? 

Е. Ну як організовували? Ішли ж люди… Як організовували. У кого було… У наших було ж усе. Вони ж землю мали і… А тоді ж забрали геть усе. І землю позабирали, і скот, і в кого коні… Ну шо в кого було – позабирали в колхоз. А хто не хотів іти, то… ну… іх тоже наказували. А шо… шо по собственому желанію… А наші всі пішли в колхоз. 

А що ваші мали до колхозу? От мали землю, шо ще мали? Реманент, худобу. Що вони мали? 

Вони ще були… Хлопці… Батько був мій рибак, він рибу ловив. І він кормив усіх дітей і… І так було ж усе. Земля ж була. І все ж було. Було своє все.

А ви яка дитина у сім’ї? 

Сама найменша. 

Сама найменша, так? 

Сама найменша. 

Маму забрали в допер, бо мама не виполнила… контрактацію не виполнила. то забрали в доопер. А я осталась сама. А тоді мене забрала старша сестра у своє село. Матвіївка там була. То я була там на як… Ну яка була. Я ж тоже мала була ше тоді. 

А про НЕП не розказували? От чули такого слова? 

А нічого, нічого цього я не скажу, бо я нічого не знаю за це. 

А скільки мама в допрі сиділа? От на скільки часу? 

Вона трохи сиділа. А знаєте чого? Попекла руки і її там лічили. Геть вона… Була на роботі мама,  а кухарка налила кип’ятку, а вона.. в неї помагала, прийшла з роботи та й помагала посуду мить і встромила руки, бо замерзла. І геть оце попекла. А тоді врачі її наложили тако, шкуру здерли, раз і другий раз. І вона вийшла з строю. І тоді врач сказав – забирайте додому. Та тоді дві сестрі… Привіз там один в одне село. Та й привезли маму додому. Вона може й довше була. Оце я знаю, такий був порядок тоді. 

А то та конрактація, вона велика була, що мама її не виповнила? 

Та нє, вона там невелика була та контрактація. Шось вона не виповнила. Ну… Нада ж було виполнить і не виполнили. За це я не скажу нічого… Ну, присудили, шо нада в доп. А хіба тіки маму брали?! Всіх чисто брали там! 

А хто… а хто брав? 

А якась була власть. А я знаю? Я ж була мала, я не знаю нічого. Такий порядок був, шо ага, должні, то нада відбувать. 

А розкажіть, як ви в тій Макіївці жили, коли мама в доп прибула? От шо ви з того часу пам’ятаєте? 

Шо я пам’ятаю? Там мама дала їм корову. Тій моїй сестрі, як вона заміж ішла. Була ж скотина, ше вона ж зараня йшла. Ше ж був скот. І в їх була корова. І вони… Молоко було в них, і їсти… А так люди голодували, а я не голодувала. Все було їсти, от. А… А у город по хліб ходили пішки. 

А в який город ходили? 

А в Ніколаїв.

А то ваше село до Ніколаєва скільки задалеко кілометрів приблизно? Ну скільки треба було йти? От ви ходили в город чи нє? 

Ну ходили ж пішки. То там було не дуже ж так багато кілометрів. Я не скажу скільки. Ну ходили ж пішки. 

Ну десь скільки? Дві-три години треба було йти до города? Чи скільки часу? 

За це я не знаю, скільки годин, бо я не ходила, я дома… В їх дитина була, то я дома… Хазяйство було, я все робила дома в їх. А хліб в їх був, не так, як тепер. А отак, як оцего, різався по кусочку. Ну  голоду не знала. 

Вас сестра годувала? Давала вам їсти.

Ну а як же. Я там як хазяйка була. Вони ходили на роботу вдвох, о, а я з дитиною вдома ж хазяйнувала. І молоко було, й віяла, і сама ж їла, і ше й варила вже кой-шо.

То в колгосп вони ходили на роботу? 

Да, в кол… Там тоже колхоз же ж був.

А розкажіть про свій перший клас. Як ви в школу пішли.

Ааа! В школу як я пішла. Ви знаєте, тоді вже маму як забрали додому, то я ж додому прийшла, о, і я вже була перероща. Оо. Вже я була… Нада було мені вже у вторий клас, а я… Не було узуця, ні вдіця, нічого не було. Не було в чому ходить і не пішла в школу. Переросла. А тоді ж учитель прийшов, віта каже – нада оддать, давайте… Оддали мене в школу і я до половину квартала побула, а тоді директор каже – та цю дівчину можна перевести в вторий. Бачили мою способность, шо я можу і в второму. А вторий клас… А школа була у нас, отут же, в Лобрині. Не далеко ж ходить було. Та й там я… получила за один год два класа. 

Ну ми не голодували! Наша сім’я не голодувала. Наші чи робили, та було в їх… В нас було все їсти, все. А тоді були ше такі, шо розоряли ходили та шукали де в кого є шо. А… до мене прийшов один та й каже – а у вас яма єсть? У вас яма… А я вже понімала і на вулиці сидю на призьбі, а він каже – а в вас, а шо ти їла? а шо ви варили? У вас немає ями? А я кажу – немає в нас ями, немає. Ходили, де люди ховали зернечко заховали, то ті не пухли, ті їли, а хто… хто… у кого не було, канєно, ті страдали мабуть. А ми не страдали. 

А таке слово “куркуль” – ви чули? Не чули? 

Куркуль? Та були в нас люди такі були, вони там не такі багаті були, а їх повиганяли з хатів. З хатів їх повиганяли, вони ж не були… Не знаю, де вони жили, а хат… а… Хати їхні бачила. Одну розваляли в нашому селі геть. А одна стояла і ше й уже мені було 17 год і я ше в тій хатині… брали с колхозу. Нє, не 17. Це вже мені ойойой скіки було. Забула. То була куркульська хата. Так вона сохранялась, бо там медицину зробили. І я робила там, то це знаю, шо куркульська була. Вони не куркулі такі були, не великі вони куркулі, а їх чось повиганяли з хатів. 

А шось там у колгосп треба було здавати?  Там… худобу…

Та позабирали, вони самі все позабирали… Де якась… У їх же все було… Таке шо… землю обробляли, і скот був, і така… загорода здорова в нас була. Тоже повно в їх було. І ті корови. Так усе ж позабирали! 

А можливо мама, брати казали, яке в вас було господарство? Скільки було корів, скільки було коней…

Та я це не знаю. Я це нічо… Виноградник у нас був тоже, виноградник… Батько насадив і.. було у нас чим жить було. Було трудолюбиві мої бать…. Мої батьки були трудолюбиві. Усе було. 

От як люди працювали в колгоспі, шо вони за це мали?  

Ну я ж уже ходила на роботу і там варили їсти. Один раз їсти варили, і ми ж там поїмо один раз. Дома поїмо, а тоді  там один раз. А так шо ж давали? Не було шо давать. 

За трудодні шось там давали у 32-му році? 

Нічо я за… 

Зерно не давали? (говорить жінка на фоні, – ред)

За трудодні ось. Якась була оплата за трудодні? 

Грошей не давали.  (говорить жінка на фоні, – ред)

Та нічого ніхто… нікому нічого не давав. Ні грошей у нас не було, ні… ніхто не помагав. О то шо дома там держали… А тоді вже як, вже дані були, вже колхоз укріпився, то тоді ж уже трудодні писали… О. А на трудодні шось давали. Це ж уже як укрепилися. А як організовувалось, то там же ніхто нічого. 

А от якісь чужі люди заходили в ваше село? Може їсти шукали от, якось просили? 

Ходили. Отакіх багато ходило! Старці ходили, люди голодні. То, ми чим могли, то ми їм помагали. Помагали. А чим? Ділилися.

А звідки вони були? З яких сіл? Не казали… ви не знаєте звідки…

А вони були такі прохожі, їх не кола, не двора… Хто зна, вони як старці чужі приходили. 

А ось взагалі про голод можна було говорити тоді, чи не можна? 

Ну це вже таке було строге, шо нада було язичок держать. Потому шо сусіда у нас… По сусідськи…

Таблички на хату вішали, шо шось таке….

А шо ви про сусіда говорили? (запитує оператор, – ред)

Та забрали десь його, та ніхто й нічого не знав. 

Бо він про голод говорив, так? 

Не знаю. Аааа! Да! Да. Він про голод… Він склав, ту… пісеньку. Така пєсня і за цю пісню його посадили. 

І в селі всі знали про ту пісню, так? 

А він був такий, язичок не держав, того й так. Критікував він. Він винуватий сам, шо так його. Нада… Ну… казати нада, мовчать, а він…

А шо в тій пісні було? Шо там…

Ха-ха-ха. (сміється, – ред) Ви хочете… 

Та то вже ж таке. Цікаво.

Ну ті шо там вони… Той… Називав їхні імена. Вопшем, він такий був… Не нада було того казати, а він сам туди вскочив, в той… 

На каждій хаті була табличка – і серп, і молот. А він сказав, шо… Як же він сказав… “А на хаті серп і молот, а у хаті смерть і голод”. Оце його як забрали, і ніхто не знає, де він дівся. (говорить жінка на фоні, – ред)

Ха-ха-ха. (сміється, – ред)

А в якому році його забрали? 

А я не знаю. Не знаю. Я знаю, шо тіки вона зосталася сама. Жіночка вона… Навскоси нас жила. То прийшла так… Мамі каже – ой, дайте мені дівчину вашу, Катю, дайте, бо я боюся жить. Немає. Забрали Савку, нема. Савка… І сама боялася. 

А як ви думаєте, от той голод, шо був, він був такий спеціальний, чи він був природній? 

Голод? 

Так.

Як би ж я могла його понімать… Як я знаю, шо єсть Бог, мене бабушка учила, і все це, шо є на землі, все, шо робиться, воно ж є… Під руководством, хто-то управляє… Земльою, хто то єсть же! Создав же Землю. Создав не, все це! Нас учили так. От. Бабушка так нас вчила.   

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду