1. Місце запису: село Бандурове Олександрійський район Кіровоградська область;
  2. Дата запису: невідомо;
  3. Хто записав: невідомо;
  4. Респондент: Білан Микола Григорович, 1923 р.н.;

Під час Голодомору 1932–1933 років проживав у селі Бандурове Олександрійського району Кіровоградської області.

То були тяжкі часи для нашого українського народу. Мені було 9 років. Батько працював у радгоспі «Комінтерн». Багато наших там працювало людей і з Бандурівки, і з Морозівки. Тим, хто працювали, давали поїсти. З Морозівки помічником бригадира був один молодий чоловік (імені не пам’ятаю), але батько казав, що він трішки не з повна розуму. Проте був хорошим виконавцем своїх обов’язків. Батько розповідав, що той чоловік декілька разів брав батька з собою, коли смеркалося і йшли вони до комори. Там у нього була приготовлена палиця, якою він стукав кудись угору, після чого звідти сипалося зерно. Наповнять вони кишені пшеницею і йдуть додому, але батька попереджав, щоб він нікому про це не говорив.

А по селу у людей були забрані майже всі продукти харчування. І хто забирав? Самі ж односельчани у своїх, виконуючи директиву партії більшовиків, так би мовити, проявляючи свою громадянську свідомість.

Були випадки, коли деякі сім’ї, рятуючись від голоду, від’їжджали за межі України. Так, Яковенко Григорій і Тараненко Іван разом зі своїми молодими дружинами сіли на поїзд і поїхали до Росії. Проте їм хтось із добрих людей підказав, що одну зупинку до Росії слід не доїздити, а встати і йти далі пішки. Так вони й зробили. Потрапили вони до одного колгоспу, де чоловіки влаштувалися працювати механізаторами, а їхні дружини — у колгоспній їдальні, бо дуже вже вони смачно вміли готувати обіди. Так і пережили лиху годину. А вже пізніше вони повернулися знову до Бандурівки.

Протягом голодних 1932-1933 років мільйони людей в Україні померли. Вони пішли з життя тому, що у них було забрано останній шмат – останню надію на порятунок. Хіба можна про це забути?

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду