Місце запису: с. Ждани, Лубенський р-н., Полтавська обл.

Дата запису: 2009 р.

Хто записав: пошукова група «Світоч» Лубенської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Керівник Донець В. В.

Респондент: Гнибіда Марія, 1919 р. н.

Під час Голодомору 1932-1933 років проживала в селі Ждани Лубенського району Полтавської області.

 

Було мені тоді три місяці, коли загинув на імперіалістичній війні батько. Мати залишилася з шістьма дітьми. Все ж якось жили, бо землі нам наділили аж сім десятин. Сіяли пшеницю, овес, городину. Продуктовий податок здавали вчасно, лишки продавали чи обмінювали. Але таке життя було нетривалим. У 1929 році почали агітувати вступати в колгоспи. Люди не хотіли цього, але комітет незаможників розгортав свою роботу все ширше. Людей до колгоспів погнав голод, бо в них трохи підгодовували тих, хто міг ходити на громадські роботи. Отака була приманка.

Через дорогу від нас жила, сім’я: чоловік, жінка, два сини і донька Маруся. Усі померли, крім неї. Дівчина ледь ходила, а тоді вбралася у святковий одяг, лягла на лаві та й заснула навіки-вічні «по-людськи». Хоронили померлих, де приходилось. Бувало, викопають яму на одного, а сусіди просять, щоб і їхніх рідних там поховали, бо були безсилі. Одного разу викопали яму, а прийшов дід Петро та й просить: «Заховайте і мою бабу…»

  • Та вона ще ж жива! – йому у відповідь.
  • Доки довезу, то помре, – сказав дід.

Наша сім’я вижила, бо врятувала картопля та діжка квашених буряків, з яких і варили борщ. Згадую тепер, що ми тоді тільки не їли: рогіз, гнилу картоплю, листя. У деяких сім’ях жаліли різати корову. Господарі помирали – корова залишалась.

Ніколи не забуду односельців з пухлими, як колодки, ногами, які тріскались, мов переспілі огірки. Прямо під тинами лежали трупи, які всі обминали. Допомоги було чекати ні від кого, кожен рятував своє життя, як міг.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду