Лебедин

Лебединський район

Сумська область

Кількість жертв: дані уточнюються

Населення міста Лебедин Сумської області постраждало від Голодомору-геноциду 1932-1933 років. За дослідженнями історика і краєзнавця Бориса Івановича Ткаченка, в Сумській області найбільше постраждали від Голодомору 1932-1933 Лебединський і Липоводолинський райони. Від голодної смерті загинуло до 30% мешканців міста Лебедина і до 45% сільських мешканців Лебединського району.

За свідченнями старожилів міста Лебедина, на перехресті вулиць Сумська і Вокзальна, навпроти Мироносницького кладовища, був рів, до якого в роки Голодомору 1932-1933 звозили померлих. Поблизу цього місця й було вирішено спорудити пам’ятник. Він розташований у південно-західній частині скверу у місці розширення вул. Сумської. Офіційне відкриття відбулося 14 серпня 1993 року, на відзнаку 60-річчя Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Монумент являє собою залізобетонну, розірвану вгорі, арку, висотою – 8 м., а в ній – металевий хрест (висота – 5 м). На місці розриву арки – викарбувані цифри. Перетин хреста обрамлено металевим колючим вінком, з якого звивисто звисають донизу три довгі металеві стрічки. Верхні кінці хреста мають кулясті завершення. Нижня частина арки і хреста обкладена плитами з чорного полірованого граніту. На фасадній частині пірамідальної основи хреста – гранітна дошка з вигравіруваним меморіальним написом (1х0,5). Вся композиція (загальна висота від рівня ґрунту – 9 м) спирається на бетонний сходовий підмурівок (висота – 0,42 м). Матеріали і техніка – залізобетон, чорний полірований граніт, зварені сталеві прокатні елементи, воронена кована сталь, іоно-плазменне покриття нітритом титану по нержавіючій сталі.

Автори проекту – головний архітектор Лебединського району Гайдаш О.О. (архітектурна частина і благоустрій); творчий колектив художників –Мурін Ю.А. (керівник), Будьонний О.П., Жекалов В.В. (художня частина).