Мельники

Чигиринський район

Черкаська область

Кількість жертв: 300

Населення села Мельники Чигиринського району Черкаської області постраждало від Голодомору-геноциду 1932-1933 років – померло близько 300 осіб. Встановлено прізвища та імена 185 померлих з голоду. У селі є три місця масового поховання жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років.

Перед Вами одне з них, яке знаходиться на старому цвинтарі.

Весною 1932 року поля не було чим засіювати. Місцеві комуністи  почали попов­нювати посівний фонд за рахунок індивідуальних селянських господарств. Влітку 1932 року з’являються на полях люди, яких називали «перу­карями» (вони ножицями зрізали колоски). Почалися, так звані «крадіжки соціалістичного майна».

З огляду на те, що восени 1932 року план хлібозаготівлі виконати не вдалося, по селу знову пішли загони, які витрушували останнє зерно в людей. В Мель­никах люди, які цим займались, були особливо жорстокі. На кожному кутку трусили зерно різні бригади. Так в історію ввійшли: Лук’яненко Дмитро, Задоя Григорій, Вітько Василь, Марченко Денис, Атамась Микола, Самофал Юлим Всеволодович, Холод Павло Макси­мович, Пилилась Ничипір, Красота Григорій Лукович, Хижняк Семен Михайлович та інші. Це були люди, які в односельців, навіть у сусідів, все забирали, прирікаючи людей на голодну смерть. Шукали всюди: в коморах, засіках, в горщиках, в рукавицях і кишенях. Забирали навіть зварені страви. Металевими прутами перевірявся двір, город, скирти соломи.

Про кожного з членів хлібозаготівельної кампанії відгуки різні. Вітько Василь був пасивним членом бригади. Кирило Сарафійонович, бачачи, що забирають все до останньої зернини, вступався за хазяїв і просив, щоб залишили хоч що-небудь. А от про Марченка Дениса, Красоту Грицька, Івана Пантелеймо­новича добрих відгуків не було. Всі, хто пам’ятає в ті часи цих людей, плакали і говорили, що це були нелюди.

 

Документи