Місце запису: с. Старогнатівка, Тельманівський (з 1935 р. до 2016 р.) Бойківський р-н, Донецька обл.
Дата запису: 2002 р.
Хто записав: Гасиджак Леся Іванівна
Респондент: Михайлова Марія Матвіївна, 1924 р. н.
Під час Голодомору 1932-1933 рр. Михайлова Марія Матвіївна, 1924 р. н., проживала в селі Старогнатівка Тельманівського (з 1935 р. до 2016 р.) Бойківського району Донецької області.
Я не дуже 33-й рік пам’ятаю. Але мама говорила, що тоді ці комуністи по хатах ходили, то навіть якщо дитина в люльці лежала, то все одно туди заглядали і дивилися, щоб ніхто ніде нічого не ховав. Через те, хто зміг щось сховати, знаходив кінці, а хто ні – ті голодували.
1947 року я у в’язницю потрапила на 7 років за 7 кг. Коли пшениця ще воскова була, ми її трохи лущили та їли. І тоді ми з Вірою Мереник йшли, і в мій жакет у кишені та рукави наштовхали пшениці. Ну, хтось нас побачив і сказав. Тоді Костя Сагіров одразу написав протокол, і на ранок уже приїхали за нами лінійкою. Спершу я місяць у Волновасі сиділа, а потім мене судили показовим судом. Вірці дали 5 років, мені – 7.
Мати писала помилування, і за три роки мене помилували.
А я сиділа в Монголії. Ми будували залізницю до Китаю.
(Мова респондента російська, свідчення записане російською мовою). Оригінальний текст:
Я не очень 33-й год помню. Но мама говорила, что тогда эти коммунисты по домам ходили, то даже если ребенок в люльке лежал, то всё равно туда заглядывали и смотрели, чтоб никто нигде ничего не прятал. Поэтому, кто смог что-то спрятать, то находил концы, а кто нет – те голодовали.
В 1947 году я в тюрьму попала на 7 лет за 7 кг. Когда пшеница еще восковая была, мы её немного шелушили и ели. И тогда мы с Верой Мереник шли, и в мой жакет в карманы и рукава натолкали пшеницы. Ну, кто-то нас увидел и сказал. Тогда Костя Сагиров сразу написал протокол и на утро уже приехали за нами линейкой. Сначала я месяц в Волновахе сидела, а потом меня судили показательным судом. Верке дали 5 лет, мне – 7.
Мать писала помилование, и через три года меня помиловали.
А сидела я в Монголии. Мы железную дорогу строили до Китая.
(Свідчення з фондів Музею Голодомору).