Місце запису: с. Єрки, Миргородський р-н., Полтавська обл.

Дата запису:  09.09.2009 р.

Хто записав: члени пошукової групи краєзнавчого гуртка. Керівник гуртка Іщенко Н. О.

Респондент: Швайка Іван Єлисейович, 1936 р. н.

Під час Голодомора 1946-1947 рр. проживала в селі Єрки Миргородського району Полтавської області.

 

Згадує розповідь своєї матері (нині покійної) Швайки Марії Олександрівни (1911 року народження) про те, як у 1947 році був голод, а мати тоді виховувала мене сама і в родині було важко з продуктами. Працювали багато і важко, а отримували трудодні, були податки. Щоб якось прогодуватися, варили юшку з лободи і калачиків, пекли млинці з померзлої картоплі.

Одного разу моя мати, Швайка Марія Олександрівна, разом зі своїми подругами Бережненко Єфросинією, Короленко Катериною ішли з роботи і вирвали по охапку гороху, щоб діти не померли з голоду. Об’їждчик побачив і справу передали в суд. Суд присудив моїй матері, говорить Іван Єлисейович, термін покарання 5 років. Ніхто не взяв до уваги те, що у жінок були неповнолітні діти, яким і при працюючих батьках не було чого їсти. Мені тоді було одинадцять років – згадує Іван Єлисейович. Матір відправили відбувати покарання на Колиму, бо вона хотіла якнайшвидше повернутися додому, а мене і нашу худобу забрала до себе моя тітка Андрущенко Анастасія (мамина сестра). Вона разом з чоловіком Андрущенко Мефодієм виховували і своїх двох синів Михайла та Олексія. Важко було з харчами в ті часи. Ми, будучи хлопчаками, їздили на човні по болоті і збирали яйця диких птахів, потім з них готували. Це було найсмачніше для нас .

Тітка Настя і її чоловік передали документи на перегляд материної справи. Суд переглянув справу і виніс новий термін покарання – 1 рік. Допоки йшла судова волокіта, минув рік і мою матір звільнили, – говорить Іван Єлисейович. Але пробула вона там ще приблизно з пів року, бо не могла виїхати, так як відсутня була в той час навігація Охотським морем. Тільки шлях звільнився від льоду, приїхала і забрала мене і худобу додому, дякуючи сестрі за допомогу і підтримку.

Читати далі…
Свідчення про Голодомор
Карта місць масового поховання жертв Голодомору-геноциду