Місце запису: село Писарівка, Новопсковський р-н, Луганська обл.
Дата запису: 26.03.2008
Хто записав: Ластовка Оксана
Респондент: Мірошников Микола Олексійович, 15.03.1922 р. н.
Під час Голодомору 1932-1933 рр. проживав в селі Новопсков Старобільського району Луганської області.
Народився в Новопскові. В сім’ї було 7 дітей. В 32-ому році батьки поїхали в овцесовхоз «Айдар» на заробітки. Батько був плотником. В кінці 32-го батько робив в Росії, в Воронезькій області. Передавав дітям продукти. В 33-ому в МТС. В Росії батько мав пайок на іждивенців і робітників – хліб, крупа, олія.
В колгосп забирали в кого що було – коров, биків. У колхозі приміщень не було, худобу розміщали в сараях куркулів. Батько був бригадиром в колхозі, його бентежили умови утримання тварин – годували соломою з стріх. В газети була напечатана стаття «Головокруженіє от успеха» Сталіна. Батько прочитав і під враженням вийшов з колхозу, через що і потрапив в немилість влади. На тих, хто вийшов з колхозу накладали непосильні налоги, забирали хати, майно з хати. Сховати від влади продукти було неможливо – землю, стіни тикали, щупали.
Ще до поїздки в Росію ми міняли барахло на зерно. Влада забирала в рахунок налогу одяг, майно (у неколгоспників). В селі мерли з голоду цілими сім’ями – і колгоспники також. Багато померлих було на Кривому плану. Дітей-сиріт забирали і ними піклувались патронати, дитбудинки (один був, де живе Чипчайов. В.І.). наша сім’я помагала дітям з бідних сімей пережить голод. Щоб вижить, збирали гриби-пожарики, качани товкли і пекли з них галєти, з річки діставали ракушки, варили і їли. Виживали неліниві. Про голод розказував онукам, дітям.
Чув про випадок в районі, що голова колхозу дуже помагав людям, щоб вони пережили голод, а сам за це потрапив під репресії. У нас через дорогу жив чоловік лінивий, не дбав про сім’ю, не садив город, сім’я його голодала, а сина Василя наша сім’я жаліла, підгодовувала, передавали ще й сім’ї. а цей чоловік ще й позичив зерно, муку й не віддавав. А батько мій тримав коня, овець, свиней, мав дробилку, плуг, які змайстрував сам. Ніколи не сидів без діла. Робив для колхозу колеса, бочки, сани. А коли прийшли брати налоги, то сусід Василь зняв з батька кожуха. Налоги збирала створена комісія, брали товаром (городина, зерно) і грошима (від продажу збіжжя).